środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, łatwej obróbce a także względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ploty z PCV na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Podczas gdy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz bazy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor głazów na sztacheta z plastiku na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas rozmaite pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno też siekać na sześciany o proporcjonalnych zarysach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nierównych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PCV używa się również wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na sztachetki z plastiku na plot i bramę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru a także własnych upodobań kształt kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także sztacheta PCV na ogrodzenie i furtę ze sztachetek buduje się z kamieni różnorakiego obrysu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kafli o nieproporcjonalnych obrysach, wypada je właściwie zestawiać tzn. tak, by kształt każdego kolejnego scalał się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają także mchem i glonami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane fabryki zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, żeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz