piątek, 22 kwietnia 2016

Nic właściwie nie uwydatni krawędzi trawy względnie rabaty jak niskie żywe plot.

Bardzo wysokie, bo aż dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby przesłania pobliskie budynki oraz ulice. Żeby zrobić taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy wolimy by nasze żywe plot było niesłychanie wysokie a przy okazji cienkie to w cieniu wolno je ukształtować z limaku pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Należy pamiętać jednakże, że w momencie gdy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie będzie bardzo kłopotliwe.

Nic mocno nie zaznaczy linii trawy względnie rabaty jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie zarówno trawnik, jak i rabaty nie zawsze chcą satysfakcjonująco rosnąc w wskazanych miejscach, niewielkie drzewa zdołają utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu względnie osłonią gołe place gleby. Schludnie uformowany nieduży żywopłot sam notabene robi za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak przecież w mrocznych katach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je małe jabłuszka, jakie można wykorzystać na przetwory.

Niskie ewentualnie rosłe zielone ploty można otrzymać z odmian iglastych.

Niestety, krzewy z tej klasy często są dużo droższe niż gatunki liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje miejsce zacienione cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta i trzeba go przycinać, wszak jego klasę Fastigiata Robusta wolno pościć sam jeden.Będzie w mgnieniu oka rósł natomiast ocali kolumnowy kształt.

Jeśli wasz zakamarek jest bardzo ciemny, wskazane jest aby żywy palisada rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektórego z cienioznośnych wariantów maja metamorfozie o jasnych lub pstrokatych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr banalny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są najbardziej przemawiającego w słońcu, wszak nawet w śladzie listowie zostają wystarczająco jasne, niemal oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz